Pałac Lasotów to niewątpliwie potwierdzenie klasycznego XIX-wiecznego stylu. Swój kształt i charakter włoskiej willi Pałac zawdzięcza Alfonsowi Ferdynandowi Kropiwnickiemu, współtwórcy Teatru Wielkiego w Warszawie.
Ponad 20 lat temu przyszło mojej firmie wykonać część posadzek drewnianych w tym obiekcie. Realizacja dość specyficzna, bo wykonywana na podstawie odręcznego rysunku pani konserwator z Karkowa. Rysunek na pospolitej kartce przesłany mailem z dość enigmatycznym opisem gatunków drewna i kolorystyki. Co ciekawa nigdy tej pani nie widziałem osobiście i nigdy potem nie kontaktowała się ona z nami. Projekt przygotowane warsztatowo i dopracowany w baszcie obiektu już podczas realizacji posadzki.
W końcu XVIII wieku wieś Zielonki należała do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po jego śmierci dobra te otrzymała w dożywocie żona króla — pani Grabowska. W 1788 roku majątek nabył Jakub Paschalis Jakubowicz herbu RAWICZ. W 1851 roku Jakub Paschalis Jakubowicz sprzedał majątek, a nabywcą został znany warszawski architekt — Alfons Ferdynand Kropiwnicki herbu SAS. Pałac stoi w miejscu starego drewnianego dworu posadowionego na oryginalnych, zachowanych do dziś, piwnicach, a ukończony został w 1855 roku, co pokazuje blaszana chorągiewka z wytłoczoną datą, która wieńczy okrągłą wieżę Pałacu.
W 1875 roku A.F. Kropiwnicki zdecydował się na sprzedaż majątku i nowym nabywcą został Adam Gliszczyński herbu Jastrzębiec. Rozbudował on obiekt o parterową oficynę i gospodarzył w Pałacu do roku 1919. Nowym właścicielem w tym samym roku został hrabia Józef Basiński herbu PROWOCZA wraz z żoną Antoniną. Jednak już w latach 30-tych dobra zostały w znacznej części rozparcelowane, ale do roku 1944 stanowiły jeszcze własność Basińskich. Jak większość majątków, tak i ten w 1945 roku przejęło państwo. Następnie Pałac został zamieniony na biura i mieszkania pracownicze zatracając swoje historyczne przeznaczenie.
Po roku 1997 Pałac doczekał się początków rewitalizacji pod egidą konserwatora zabytków, a prace trwały ponad 10 lat. Pałac nabył krewny herbowy Jakuba Paschalisa Jakubowicza, Zenon Marian Lasota herbu RAWICZ, który zaadoptował to miejsce jako ośrodek dla celów hotelowych, artystycznych i kulturalno-edukacyjno-oświatowym rejonu Mazowsza. W Pałacu tym są wykonane posadzki drewniane w tym bardzo ciekawa rozeta w baszcie głównej, której powstawanie możecie Państwo prześledzić na zdjęciach.
Pałac Lasotów wpisany jest do rejestru zabytków pod nr. 1124/501 z dnia 23.03.1962 r.
Jako PHU Bortnowski z dumą wykonaliśmy elegancką podłogę drewnianą w Pałacu Lasotów, kontynuując naszą misję dostarczania najwyższej jakości parkietów do zabytkowych wnętrz. Precyzyjna instalacja parkietu pałacowego wraz z dekoracyjną rozetą w baszcie podkreśla kunszt rzemieślniczy i idealnie wpisuje się w historyczne otoczenie tego wyjątkowego miejsca.